بروزرسانی : شنبه 13 آبان 1385    نويسنده : محمد سهرابی    منبع : وب سایت محمد سهرابی

شش مرحله برای گسترش روابط عمومی

متخصصین بازاریابی به شما خواهند گفت که یک طرح ریزی خوب برای بهبود و توسعه روابط عمومی غالبا خیلی موثرتر از تبلیغات است.این مقاله طی شش مرحله ساده در ایجاد و گسترش هسته اصلی طرح روابط عمومی به شما کمک می کند.

مرحله 1:  تعریف و نوشتن اهداف شما برای تبلیعات و طرحهای رسانه ای

چگونه طرح روش روابط عمومی خود را طراحی می کنید؟ آیا طراحی شما به منظور:

کارشناسی روی همکاران شما، مطبوعات و جراید،یا ارباب رجوع و مشتریان شما می باشد؟
ایجاد حسن نیت برای مشتریان،تهیه کنندگان یا عموم مردم می باشد؟
جا انداختن و بالا بردن اعتبار مارک تجاری و  تصاویر حرفه ای شرکت شماست؟
آگاه کردن و ایجاد یک درک خوب از شرکت و خدمات شماست؟
کمک کردن به شما برای معرفی یک سرویس یا محصول جدیدی به بازار است؟
فروش و راههای رسیدن به آن است؟
خنثی کردن فشار حاصل از تبلیفات منفی و یا بحران شرکت است؟
 

ممکن است متعجب شوید که چرا در ابتدای این مقاله که هدف آن چگونگی ایجاد و گسترش طرحهای تبلیغاتی می باشد این سئوالات از شما پرشیده می شود؟جواب ساده است .در حقیقت مهمترین چیز برای موفقیت در امور رسانه ای و تبلیغات تشخیص و تعریف هدف است.با ایجاد یک هدف شفاف در ذهن شما کار اصلی و بنیادی را برای تکمیل سایر مراحل این مقاله انجام داده اید.

مرحله 2: اهداف حود را برای رسیدن به هدف مرحله یک تعیین نمایید.بسیار مهم است که اهداف شما معین،قابل اندازه گیری،نتیجه بخش و زمان آن مشخص شده باشد.این اهداف باید در راستای اهداف حرفه ،فروش و بازاریابی شما نیز باشد.

مرحله 3 : مشخص کنید که چه کسانی مستمعین شما برای این طرح هستند.پیام کلیدی شما چه باید باشد؟

مرحله 4 : یک برنامه زمانی برای اجرای طرح روابط عمومی خود بنویسید.بین طرح روابط عمومی خود و امور فروش و بازاریابی هماهنگی برقرار کنید.

مرحله 5 : طرح حمله تبلیغاتی خود را مشخص کنید.از چه ابزار تبلیغاتی برای رساندن پیام خود به عموم استفاده می کنید؟مثلا ممکن است شامل موارد ذیل باشد:

مطبوعات و جراید
مقالات
کنفرانسهای خبری ،مصاحبه و ...
رادیو،تلویزیون یا مصاحبه های مطبوعاتی
سمینارها
 مرحله 6 : نتیجه هرکدام از شیوه های روابط عمومی خود را بنویسید و بعد از انجام هر کدام ازاین شیوه ها نتایج را بررسی کنید.آیا به مقاصد و اهداف تعیین شده خود برای این شیوه رسیده اید؟آیا باید طرح اصلی را تغییر دهید؟اگر باید تغییر دهید چرا و چگونه؟

 

درباره نویسنده:
محمد سهرابی متخصص و کارشناس تجارت الکترونیک می باشد و همچنین نویسنده و مترجم مقالات در زمینه تجارت و بازاریابی الکترونیک و SEO می باشد.
 
این مقاله را می توانید در مجله ،روزنامه،کتاب ،کتاب الکترونیکی دوباره چاپ کنید با این شرط که هیچ تغییری در عنوان،متن،لینکهای مقاله ایجاد نشود و اطلاعات کامل و لینکهای مربوط به نویسنده بطور کامل و دست نخورده در آن درج شود.